Przestrzeń miasta jest dobrem wspólnym. Jej organizacja decyduje o warunkach życia i dobrobycie mieszkańców, świadczy o kulturze społeczności, która ją zamieszkuje, determinuje postęp cywilizacyjny. Jako specyficzny aspekt gospodarowania, wymaga uczestnictwa i angażuje wszystkie podmioty publiczne i prywatne, dążące do zaspokojenia swoich potrzeb i realizacji swoich celów.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obejmuje obszar całego miasta – określa politykę przestrzenną gminy (art. 9 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Jest dokumentem o charakterze strategicznym, w którym samorząd przyjmuje określoną wizję i cele rozwoju przestrzennego miasta, kontynuowane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Obecnie w Pruszkowie obowiązuje Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Pruszkowa z dnia z dnia 16 listopada 2000 r. (Nr XXVIII/309/2000 Rady Miejskiej w Pruszkowie), które ma za zadanie przypisać poszczególnym celom strategicznym miejsca w przestrzeni miasta oraz gwarantować możliwości i standardy ich zrealizowania.
W dniu 29 czerwca 2006 r. Rada Miejska w Pruszkowie podjęła Uchwałę Nr XLIV/501/06 w sprawie przystąpienia do sporządzenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Pruszkowa. Na jej podstawie w chwili obecnej opracowywana jest zmiana obowiązującego studium.
Jedną z głównych przyczyn dezaktualizacji Studium, niezależną od polityki przestrzennej gminy, są zmieniające się przepisy i przy ocenie aktualności Studium zmiany w prawie stanowią jedno z podstawowych kryteriów. Ponadto aktualizacji i zmianom podlegają nadrzędne dla Studium Pruszkowa dokumenty strategiczne. Następują także zmiany w wizji zagospodarowania przestrzennego miasta inspirowane miejscowymi uwarunkowaniami jak również ponadlokalnymi tendencjami w projektowaniu urbanistycznym.
Problematyka studium jest szczegółowo określona w wyżej wspomnianej ustawie o planowaniu zagospodarowaniu przestrzennym. Wymaga skupienia się przede wszystkim na gospodarowaniu przestrzenią, ochronie środowiska kulturowego i przyrodniczego w powiązaniu z systemami komunikacji i infrastruktury technicznej przy uwzględnieniu interesów zarówno publicznych jak i prywatnych.
TEKST STUDIUM
Uchwała
Załączniki mapowe:
- Struktura administracyjna
- Środowisko przyrodniczo-kulturowe
- Zagrożenia powodziowe
- Mapa historyczna 1829 r.
- Mapa historyczna 1843 r.
- Mapa historyczna 1915 r.
- Mapa historyczna 1934 r.
- Mapa historyczna 1985 r.
- Analiza stanu i formy własności
- Przeznacznie terenów w obowiązującym planie
- Istniejące powiązania funkcjonalno-komunikacyjne
- RYSUNEK STUDIUM
- System Przyrodniczy
- Postulowane powiązania funkcjonalno-komunikacyjne
- Postulowane powiązania funkcjonalno-komunikacyjne - założenia wstępne
- Zaopatrzenie w wodę
- Schemat kanalizacji
- Zaopatrzenie w gaz i energetyka
- Zaopatrzenie w ciepło
- Zagrożenia środowiska przyrodniczego
- Obszary wnioskowanych planów miejscowych
- Tereny których wartość wzrośnie
- Granice Pruszkowa - korekta
|